BukkitWiki

Welcome to the BukkitWiki!

This Wiki is home to Bukkit's documentation and regulations surrounding the Bukkit Project and it's services. Want to help out? We would love to have you! Signup to get started!

READ MORE

BukkitWiki
Register
Advertisement

Ta strona przeprowadzi Cię przez proces instalacji oraz konfiguracji kilku narzędzi wymaganych do pracy nad Bukkitem oraz kompatybilnych z nim pluginów.

Narzędzia[]

Wybór oprogramowania wykorzystywanego przy pracy to prywatna decyzja każdego dewelopera, lecz jest kilka podstawowych narzędzi, bez którego nikt się nie obejdzie. Nawet jeśli planujesz tworzyć tylko pluginy, istnieje na uczynienie Twojej pracy łatwiejszą, a jeśli postanowisz uczynić swój projekt otwartym dla społeczności, łatwiejszą dla każdego kto będzie Ci pomagał!

Java Development Kit[]

Posiadanie JDK (Java Development Kit) jest wymagane do skompilowania projektu tak, aby można go uruchomić w JRE (Java Runtime Environment). Najnowsza wersja JDK jest dostępna na stronie Oracle.

Która wersja JDK?[]

Istnieje wiele wersji Javy oraz, konsekwentnie, wiele wersji JDK. Bukkit oraz Minecraft są skompilowany pod Javę 5. Większość serwerów Bukkit działa na Javie 6, a nieliczne mają Javę 7. Generalnie, nowsze wersje JDK mogą kompilować pod starsze wersje, lecz domyślnie są ustawione na swoją wersję. Programy i pluginy skompilowane z nową wersją są niekompatybilne ze starszymi JRE; próba uruchomienia takiego pluginu skutkuje błędem UnsupportedClassVersionError. W praktyce popularne jest wykorzystywanie tej samej wersji JDK, na której plugin będzie uruchamiany.

64 czy 32 bitowa wersja?[]

Jeśli tylko to możliwe, powinieneś używać wersji 64-bitowej JDK. Reszta środowiska deweloperskiego będzie musiała pasować do wersji JDK którą zainstalowałeś. Na systemach 64-bitowych jest możliwe posiadanie 64 i 32 bitowej wersji JDK jednocześnie.

Git[]

Git jest rozproszonym systemem kontroli wersji. Projekt Bukkit także go wykorzystuje do zarządzania całym swoim kodem. Git pozwala pojedynczemu deweloperowi śledzić pracę swoją oraz jego współpracowników oraz sprawdzić która zmiana przez kogo została wprowadzona. Jest bardzo potężnym narzędziem i przez to czasami może być trudny w użyciu. Najnowsza wersja Git może zostać pobrana stąd.

Używanie Git'a[]

Szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji oraz korzystania z Git można znaleźć w książce Pro Git na stronie git-scm.

GitHub[]

GitHub jest witryną służącą do udostępniania kodu źródłowego oraz hostuje Projekt Bukkit, którego kod można sklonować z repozytorium znajdującego się pod adresem github.com/Bukkit. Dzielenie się kodem działa w obie strony - możesz pobrać współdzielony kod, a także podzielić się swoim własnym z całym światem. Jest to świetna idea, pozwala całej społeczności wspomóc Twój projekt, a nawet rozwijać funkcjonalność Twojego pluginu! Jeśli chcesz wnieść coś do Projektu Bukkit musisz podzielić się swoim kodem. Dodatkowe instrukcje na temat użytkowania GitHub'a są dostępne tutaj.

Apache Maven[]

Apache Maven jest narzędziem wykorzystywanym przez Projekt Bukkit do zarządzania kompilacją kodu. Najnowsza wersja Maven'a jest dostępna do pobrania tutaj.

Użytkowanie Maven'a[]

Szczegółowe instrukcje dot. instalacji i korzystania z Maven'a są dostępne tutaj. Raz zainstalowany, Maven może kompilować Bukkit'a, CraftBukkit'a oraz inne projekty powiązane z Bukkitem. Tak jak wspomniano w README dla Bukkit'a oraz CraftBukkit'a, oba mogą być skompilowane poprzez uruchomienie polecenia 'mvn install'.

Zintegrowane Środowiska Deweloperskie (IDE)[]

IDE (Zintegrowane Środowisko Deweloperskie) jest programem pozwalającym na skompilowanie oraz późniejsze debugowanie pluginów. Jest to opcjonalny element łańcucha narzędzi dewelopera. Tworzenie pluginów jest możliwe jest nawet w Notatniku. IDE sprawia jednak, że życie programisty o wiele łatwiejszym poprzez zintegrowane potężne narzędzia, zapewnienie kolorowania składni oraz sprawdzania kodu pod kątem błędów. Wybór konkretnego IDE to Twoje zadanie!

Eclipse[]

Eclipse jest bardzo popularne wśród deweloperów pluginów. Najnowsza wersja, Eclipse Juno (4.2) SR1, jest dostępna do pobrania stąd. Deweloperzy pluginów powinni pobrać Eclipse IDE for Java Developers (IDE Eclipse dla programistów Java). Eclipse wspiera Maven przy pomocy pluginu m2eclipse, zaś Git'a przez plugin eGit. Dodatkowo, plugin YEdit jest polecany do edycji plików YAML.

Dodatkowe informacje na temat IDE w dokumentacji Eclipse.
Dodatkowe informacje na temat integracji Maven w dokumentacji pluginu m2eclipse.
Dodatkowe informacje na temat współpracy IDE z Git w [dokumentacji pluginu eGit].
Dodatkowe informacje na temat instalacji w artykule Poradnik instalacji Eclipse.

NetBeans[]

NetBeans IDE jest rozwijane przez Oracle. Najnowsza wersja, 7.2, znajduje się tutaj. Deweloperzy pluginów powinni pobrać NetBeans Java SE bundle. NetBeans natywnie wspiera Maven oraz, poprzez plugin, Git.

Dodatkowe informacje na temat IDE w dokumentacji NetBeans.

IntelliJ IDEA[]

IntelliJ IDEA jest kolejnym popularnym IDE. Najnowsza wersja, 12, jest dostępna tutaj. Deweloperzy pluginów powinni pobrać Community Edition. IntelliJ natywnie wspiera Maven oraz Git.

Dodatkowe informacje na temat IDE w dokumentacji IntelliJ.

Co dalej?[]

Jest jeszcze wiele tematów powiązanych z tworzeniem i testowaniem Twojego kodu, lecz na szczęście masz już narzędzia wymagane do dobrego startu. Jeśli znasz jakieś użyteczne poradniki podziel się nimi z nami tutaj!


Zalecane jest, abyś naukę kontynuował w artykule o programowaniu pluignów.

Language   EnglishбеларускаяDeutschespañolsuomifrançaisitaliano한국어Nederlandsnorskpolskiportuguêsрусскийlietuviųčeština
Advertisement